Ste tu: Domov | O kampani

O kampani

Náš cieľ

Zbierať finančné prostriedky na zakúpenie laboratórnych prístrojov (verejná zbierka povolená Ministerstvom vnútra SR). V roku 2017 je cieľom kúpiť zariadenie laminárny box, naliehavo dôležité pre „prácu“ s nádorovými bunkami onkologických pacientov (sterilná práca s nádorovými bunkami, ich ochrana pred kontamináciou z vonkajšieho prostredia, atď.) Cena jedného zariadenia je 12000 €.   

Predhistória

Nadácia Výskum rakoviny na rozhraní tisícročí spoluorganizovala Beh Terryho Foxa, charitatívne podujatie, ktorého cieľom bolo získať finančné prostriedky na výskum rakoviny. Terrymu Foxovi, mladému Kanaďanovi, športovcovi, pre osteosarkóm – rakovinu kostných tkanív nad kolenom amputovali nohu. Na nemocničnom lôžku si predsavzal prebehnúť s protézou naprieč Kanadou, aby zozbieral peniaze na ďalší výskum rakoviny. Po 143 dňoch a 5280 kilometroch sa však jeho Maratón nádeje skončil, keď podľahol chorobe. Beh Terryho Foxa (http://encyklopedia.sme.sk/c/5325505/fox-terry.html) sa organizoval vo viacerých krajinách Európy na jeho pamiatku.

História

V lete 2002 ma priatelia zoznámili s podobným osudom mladého slovenského športovca Radovana Kaufmana (* 9. apríl 1978), ktorému vo veku 16 rokov (1994) amputovali pravú nohu pre kostný Ewingov sarkóm. Už v roku 1998 na majstrovstvách sveta v Colorado Springs sa stal majstrom sveta v cyklistických pretekoch na 1 km s pevným štartom v svetovom rekorde, v stíhacích pretekoch získal striebornú medailu a v cestných pretekoch bronzovú medailu. Po ďalších úspechoch prišla jeho hviezdna chvíľa na paralympiáde v Sydney (2000), kde získal zlatú medailu v cyklistických pretekoch na 1 km s pevným štartom v olympijskom rekorde. Popri tom absolvoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave s červeným diplomom.

Napísal som projekt s názvom Na kolesách proti rakovine a poslal Radovi s prosbou o prevzatie záštity nad ním. Rado ho prijal bez pripomienok a s priateľmi nakrútil video upútavku pre všetkých „kolieskárov“.

Za jeho prítomnosti sme upútavku premietli na veľkom benefičnom koncerte v Istropolise v máji 2003. To však bolo naše posledné stretnutie. Ešte začiatkom júna mi telefonoval z nemocnice, že sa najbližších akcií kampane nezúčastní, ale dal mi súhlas na používanie svojho mena pri propagácii akcie.
Dňa 16. júna dokonal (
http://www.sme.sk/c/1008500/rado-prehral-boj-s-rakovinou.html).

O to naliehavejšie sme rozbehli akcie Na kolesách proti rakovine v mestách a dedinách Slovenska, pričom Nadácia Výskum rakoviny spolupracovala najmä s Evanjelickou diakoniou a Slovenskou katolíckou charitou. Stovky ľudí na najrôznejších kolieskových približovadlách: bicykle, kolobežky, trojkolky, korčule, skejtbordy, dokonca kolieskové kreslá, či nemocničné postele absolvovali symbolické jazdy, prispievali do verejnej zbierky a tešili sa z bohatého programu amatérskych aj profesionálnych umelcov. Veľmi účinne pomáhala najmä speváčka Eva Mária Uhríková, sama onkologická pacientka. Z jej podnetu vznikla aj hymna kampane Nájdi svoju nádej (Ján Baláž / Kamil Peteraj). Pieseň naspievali Eva Mária Uhríková, Adriena Bartošová, Beáta Dubasová, Martina Majerníková, Dušan Grúň, Karol Malý, Vašo Patejdl a Otto Weiter. Autorské práva na pieseň a logo kampane má Nadácia Výskum rakoviny.

Hneď v prvý rok sme vyzbierali vyše 160 tisíc Sk. V roku 2005 sa obrátil na Nadáciu Výskum rakoviny nový predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš s návrhom, že SPV preberie úlohu hlavného organizátora kampane s tým, že nadácia zostane hlavným prijímateľom výnosov verejných zbierok. 
Kampaň na kolesách proti rakovine dostala nový dych, rozšírila sa do celého Slovenska, špeciálne aj do škôl. Symbolické jazdy absolvovali, benefičné koncerty navštívili a do zbierky prispeli tisícky ľudí.

Za 12 rokov takto nadácia zakúpila pre Ústav experimentálnej onkológie SAV 6 diagnostických prístrojov v celkovej sume 389 316 €.

 

Program

Novinky