Ste tu: Domov | O kampani

O kampani

Náš cieľ

V roku 2018 je cieľom kúpiť Systém obrazovej analýzy, ktorý pozostáva z mikroskopu, extra citlivej kamery a počítača so špeciálnym softvérom. Využitie bude široké, či už pre základný aj aplikovaný výskum biológie nádorovej bunky aj bunkových kultúr, ale bude sa používať aj v diagnostike nádorových ochorení, ďalej pri výuke a samozrejme ako cenný archív nálezov a pozorovaní s možnosťou ďalšieho spracovania. 

Predhistória

Nadácia Výskum rakoviny na rozhraní tisícročí spoluorganizovala Beh Terryho Foxa, charitatívne podujatie, ktorého cieľom bolo získať finančné prostriedky na výskum rakoviny. Terrymu Foxovi, mladému Kanaďanovi, športovcovi, pre osteosarkóm – rakovinu kostných tkanív nad kolenom amputovali nohu. Na nemocničnom lôžku si predsavzal prebehnúť s protézou naprieč Kanadou, aby zozbieral peniaze na ďalší výskum rakoviny. Po 143 dňoch a 5280 kilometroch sa však jeho Maratón nádeje skončil, keď podľahol chorobe. Beh Terryho Foxa (http://encyklopedia.sme.sk/c/5325505/fox-terry.html) sa organizoval vo viacerých krajinách Európy na jeho pamiatku.

História

V lete 2002 ma priatelia zoznámili s podobným osudom mladého slovenského športovca Radovana Kaufmana (* 9. apríl 1978), ktorému vo veku 16 rokov (1994) amputovali pravú nohu pre kostný Ewingov sarkóm. Už v roku 1998 na majstrovstvách sveta v Colorado Springs sa stal majstrom sveta v cyklistických pretekoch na 1 km s pevným štartom v svetovom rekorde, v stíhacích pretekoch získal striebornú medailu a v cestných pretekoch bronzovú medailu. Po ďalších úspechoch prišla jeho hviezdna chvíľa na paralympiáde v Sydney (2000), kde získal zlatú medailu v cyklistických pretekoch na 1 km s pevným štartom v olympijskom rekorde. Popri tom absolvoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave s červeným diplomom.

Napísal som projekt s názvom Na kolesách proti rakovine a poslal Radovi s prosbou o prevzatie záštity nad ním. Rado ho prijal bez pripomienok a s priateľmi nakrútil video upútavku pre všetkých „kolieskárov“.

Za jeho prítomnosti sme upútavku premietli na veľkom benefičnom koncerte v Istropolise v máji 2003. To však bolo naše posledné stretnutie. Ešte začiatkom júna mi telefonoval z nemocnice, že sa najbližších akcií kampane nezúčastní, ale dal mi súhlas na používanie svojho mena pri propagácii akcie.
Dňa 16. júna dokonal (
http://www.sme.sk/c/1008500/rado-prehral-boj-s-rakovinou.html).

O to naliehavejšie sme rozbehli akcie Na kolesách proti rakovine v mestách a dedinách Slovenska, pričom Nadácia Výskum rakoviny spolupracovala najmä s Evanjelickou diakoniou a Slovenskou katolíckou charitou. Stovky ľudí na najrôznejších kolieskových približovadlách: bicykle, kolobežky, trojkolky, korčule, skejtbordy, dokonca kolieskové kreslá, či nemocničné postele absolvovali symbolické jazdy, prispievali do verejnej zbierky a tešili sa z bohatého programu amatérskych aj profesionálnych umelcov. Veľmi účinne pomáhala najmä speváčka Eva Mária Uhríková, sama onkologická pacientka. Z jej podnetu vznikla aj hymna kampane Nájdi svoju nádej (Ján Baláž / Kamil Peteraj). Pieseň naspievali Eva Mária Uhríková, Adriena Bartošová, Beáta Dubasová, Martina Majerníková, Dušan Grúň, Karol Malý, Vašo Patejdl a Otto Weiter. Autorské práva na pieseň a logo kampane má Nadácia Výskum rakoviny.

Hneď v prvý rok sme vyzbierali vyše 160 tisíc Sk. V roku 2005 sa obrátil na Nadáciu Výskum rakoviny nový predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš s návrhom, že SPV preberie úlohu hlavného organizátora kampane s tým, že nadácia zostane hlavným prijímateľom výnosov verejných zbierok. 
Kampaň na kolesách proti rakovine dostala nový dych, rozšírila sa do celého Slovenska, špeciálne aj do škôl. Symbolické jazdy absolvovali, benefičné koncerty navštívili a do zbierky prispeli tisícky ľudí.

Za 12 rokov takto nadácia zakúpila pre Ústav experimentálnej onkológie SAV 6 diagnostických prístrojov v celkovej sume 389 316 €.

 

Program

Novinky